Posiew z kanału szyjki

Jest to badanie bakteriologiczne na obecność bakterii w kanale szyjki macicy. Prawidłowo kanał szyjki macicy jest jałowy, nie znajdują się tam żadne drobnoustroje. W niektórych sytuacjach dochodzi do przedostawania się różnych bakterii do środka kanału i może to wywoływać różne konsekwencje. Zwłaszcza sytuacja taka jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Bezobjawowe zakażenia szyjki macicy mogą być przyczyną porodów przedwczesnych.
Poza tym przed niektórymi badaniami występuje konieczność wykonania takiego posiewu, np.: przed badaniem drożności jajowodów. Czasem wykonuje się to badanie w nawracających zakażeniach pochwy. Badanie jest bezbolesne, po założeniu wziernika do pochwy pobiera się wymaz specjalnym jałowym wacikiem i umieszcza się go w podłożu, w którym ewentualne drobnoustroje można zabezpieczyć aż do chwili dostarczenia próbki do zakładu bakteriologii.

Posiew w kierunku GBS

GBS to paciorkowiec B-hemolizujący grupy B. Jest to bakteria występująca w dolnych drogach rodnych u niektórych kobiet (nosicielek) , która nie wywołuje zwykle u nich żadnych dolegliwości. W ciąży bakteria ta również nie daje dolegliwości przyszłej mamie, lecz jest niebezpieczna dla jej dziecka. Dopóki maluszek jest u ciebie w brzuchu i chronią go błony płodowe nie masz się czego obawiać , natomiast w czasie porodu i przechodzenia dziecka przez kanał rodny może dojść do jego zakażenia. A Twój maluszek w pierwszych dniach swojego życia jest bardzo mało odporny. U niektórych dzieci zakażonych tą bakterią dochodzi do ciężkiej postaci posocznicy (sepsy) noworodków. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim musimy wiedzieć, czy w Twoich drogach rodnych jest ten paciorkowiec. Temu służy wymaz, pobierany między 35 a 37 tygodniem ciąży specjalnym wacikiem z pochwy i z odbytu i przesyłany w specjalnym podłożu do zakładu bakteriologii. Jeśli wynik posiewu będzie ujemny, to eliminuje Cię z grupy ryzyka. Jeśli posiew okaże się dodatni, to nie trać głowy. Zakażenia tego się nie leczy – nie daje to żadnych rezultatów. Natomiast musisz o tym poinformować koniecznie lekarza w Izbie Przyjęć Szpitala, gdzie zgłosisz się do porodu. Wówczas w czasie porodu będziesz otrzymywać profilaktycznie dożylne zastrzyki (najczęściej z ampicylliny) co 4 godziny. Zakażenie Twojego maluszka zostanie wówczas ograniczone do minimum.