Choć wiesz, że należy się regularnie badać, to pewnie każda wizyta ginekologiczna stwarza u Ciebie pewien dyskomfort. To naturalne. Ani część ciała poddana badaniu , ani pozycja w której jesteś badana nie pozwalają na relaks. Na pewno wstępna rozmowa pozwoli Ci się rozluźnić. Ale, żeby tak było musisz się do niej przygotować.W gabinecie zbyt jesteś spięta, żeby dokładnie i rzeczowo opowiedzieć o swoich problemach. Dlatego warto, abyś w domu spisała sobie na kartce, w punktach : datę ostatniej miesiączki, od kiedy przyjmujesz pewne leki, co Ci najbardziej dolega, co mniej. Bez stresu, jakim jest wizyta łatwiej będzie Ci się skupić na tym, o czym chcesz powiedzieć swojemu lekarzowi. Nie wstydź się, że będziesz u lekarza wspomagać się tą kartką, dzięki niej będzie on miał więcej informacji na Twój temat i lepiej będzie mógł Ci pomóc. Tak robi wiele pacjentek.

Zwykle na wizycie jesteś badana. Komfort zapewni Ci spokojne rozebranie się za parawanem, potem wejdź na fotel, jeśli jest za wysoko sama możesz opuścić go odpowiednim pedałem, albo poproś o to lekarza. Sprzęt używany przez nas jest jednorazowy. Lekarz zakłada do pochwy przezroczysty, plastikowy wziernik, który jest mniej nieprzyjemny niż starego typu wzierniki metalowe.

Następnie lekarz delikatnie zbada Cię dwuręcznie, czyli jeden palec wprowadzi do pochwy, a drugą ręką będzie badał macicę i jajniki przez powłoki brzuszne. Ogromnie ważne jest wtedy, abyś maksymalnie się rozluźniła i nie napinała brzucha. Pomoże Ci w tym głębokie, spokojne oddychanie. Po badaniu ubierzesz się, a lekarz wyjaśni Ci przyczynę Twojego schorzenia, zleci dalszą diagnostykę lub zaleci leczenie. Nie wstydź się pytać, jeśli czegoś nie zrozumiałaś. Czasem wydaje nam się, że pewna rzecz jest prosta, bo tłumaczymy ją kolejny raz, zapominając, że nie jesteś przecież specjalistą. Najważniejszy jest dobry kontakt. Do zobaczenia.